صادرات به هند را چطور انجام دهیم؟

لیست کالاهای صادراتی به هند چگونه است؟

یکی از نیازهای ثابت و همیشگی این کشور در بحث واردات، نفت و مشتقات نفتی است که از کشورهای مختلف من جمله ایران وارد می‌شود. اما علاوه بر آن کالاهای دیگری نیز وجود دارند که بیشتر بخش خصوصی کشور می‌توانند بر روی صادرات آنها به هند تمرکز کنند.

براساس آمارهای سازمان تجارت جهانی (WTO) این کشور در سال 2018 به میزان 507.6 میلیارد دلار کالا از سراسر جهان وارد کرده که ارزش دلاری آن که نسبت به سال 2014 و 2017 به ترتیب به میزان 10.5 و 14.3 درصد افزایش داشته است.

عمده صادرات ایران به هند چیست؟

ایران در سال 1397 به میزان 2 میلیارد و 42 میلیون و 992 هزار دلار کالا و محصولات مختلف به شبه قاره صادر کرده که لیست مهم‌ترین و پرتکرارترین آنها به صورت زیر بوده است:

  • خشکبار و حبوبات از قبیل خرما، بادام، پسته، میوه خشک شده
  • میوه‌ها و محصولات کشاورزی از جمله کیوی، سیب و زعفران
  • پشم و پوست انواع حیوانات مختلف
  • مصالح ساختمانی نظیر گچ و سیمان
  • فرآورده‌های نفتی و روغنی نظیر قیرنفت و انواع روغن‌ها
  • محصولات شیمیایی متانول، آمونیاک، پلی‌استیرن، پلی‌اتیلن، تولوئن

در خصوص لیست کالاهای صادراتی به هند چندین نکته وجود دارد که اشاره به آنها ضروری است. از جمله آنکه در اینجا باید به نوع صادرکنندگان نیز دقت کرد. برخی گروه‌های کالایی ممکن است توسط شرکت‌ها، پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها صادر شوند.

در حالی که برخی محصولات نظیر خرما بیشتر توسط صادرکنندگان حقیقی و افراد مختلف صادر می‌شود. با نگاهی به نیازهای وارداتی هند که قبلا به آن اشاره شد، بهتر می‌توان خلاءهای صادراتی را شناسایی کرد.

از جمله آنکه معمولا در بین کالاهای صادراتی کشورمان محصولات پلاستیکی، تجهیزات پزشکی، روغن‌های گیاهی و حیوانی و برخی محصولات دیگر کمتر دیده می‌شوند. بحث دیگر آن است که در صادرات محصولات به شبه قاره باید به گمرک‌های صادراتی هم دقت کرد.

بیشتر حجم کالاهای صادراتی از گمرکات منطقه ویژه شهید رجایی، منطقه ویژه پتروشیمی بندر امام خمینی (ره)، منطقه ویژه اقتصادی پارس، منطقه ویژه بوشهر، منطقه ویژه معادن و فلزات، بندر امام خمینی (ره)، غرب تهران و برخی گمرکات دیگر صورت گرفته است.

ضمن آنکه برخی از گمرکات وجود دارند که بیشتر یک کالای خاص از آن صادر شده است. از جمله گمرکات کرمان، سیرجان یا رفسنجان که از طریق آنها بیشتر خرما و پسته صادر شده است.

اطلاعات کاربردی در تجارت با هند

افراد، نهادها و سازمان‌های مرتبط توضیحات
حسین بامیری دبیر میز هند در سازمان توسعه تجارت تلفن: 22664036  فکس: 22664021
اتاق بازرگانی مشترک ایران و هند آدرس: تهران، خیابان طالقانی، نبش خیابان موسوی پلاک 175

تلفن: 88346744

کارشناسان اقتصادی ایران در هندوستان حسین داوری مسئول امور اقتصادی سفارت ایران در دهلی نو

فکس: 00911123325493 تلفن: 00911142477786

مشاوره صادرات به هند

تنوع بالای فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هند باعث شده تا تجارت با این کشور دارای نکته‌های بسیار زیادی باشد که بدون توجه به آنها نمی‌توان به هدف رسید. مشاوره صادرات به هند به صورت تلفنی و حضوری در این زمینه به شما کمک خواهد کرد.